حکومت وحدت ملی از عربستان سعودی خواسته است؛ تا بدیل جایداد های دولت افغانستان در شهر جده و اطراف حرم شریف را بپردازد.unnamed-2

داعی الحق عابد سرپرست وزارت ارشاد، حج و اوقاف در یک گفتگوی ویژه با مرکز خبرنگاری تحقیقی “پیک” گفت که رییس اجرائیه حکومت در سفر تازه اش به کشور عربستان، خواهان برگرداندن این جایداد ها و یا بدیل آن به ارزش بیش از ۶۰ ملیون دالر از مقام های آن کشور شده است.

آقای عابد افزود که رییس اجرائیه حکومت در نشست ها و دیدارهای جداگانه با مقام های ارشد سعودی، بر مُعضلِ پاسپورت بیش از ۵۰ هزار شهروند افغانستان مقیم آن کشور نیز، تأکید نموده است.

به گفته سرپرست وزارت حج و اوقاف، دولت شاهی عربستان سعودی افزون بر وعده ی چهارهزار بورس تحصیلی به دانشجویان افغان، از تعهد چندین پروژه به ارزش بیش از ۵۰۰ ملیون دالر که شاملِ ایجاد مراکز آموزشی، ورزشگاه و بیمارستان در شهر جلال آباد مرکز ولایت ننگرهار و یک مسجد بزرگ در تپه مرنجان شهر کابل، خبر داده است.

پیش ازین هم دولت عربستان، ایجاد یک دانشگاه علوم اسلامی در شهر کابل را متعهد شده است.

داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرائیه حکومت وحدت ملی در یک سفر سه روزه به عربستان سعودی رفته و با مقام های آن کشور، دیدار و گفتگو نموده است.

بربنیاد خبرنامه ی ریاست اجرائیه، آقای عبدالله شام دیروز با شیخ صالح الطالب وزیر ارشاد، حج و اوقاف عربستان نیز دیدار و گفتگو نموده است.
آقای الطالب از همکاری ها با شورای علمای افغانستان و ساخت و ساز مقر ساختمان این شورا در کابل، سخن گفته و از آغاز کار عملی مرکز خادم حرمین در پایتخت افغانستان نیز خبر داده است.