از هر پنج بانوی خبرنگار و کارمند رسانه در سال ۲۰۱۶ میلادی، چهار تن مورد خشونت قرار گرفته اند.

دفتر نی یا حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان امروز با نشر گزارش سالانه ی خود اعلام کرد که از جمله بانوانی که در نظرسیجی این نهاد پاسخ داده اند، بیشتر از ده درصد آنان در داخل رسانه و متباقی در بیرون از رسانه مورد آزار و خشونت قرار گرفته اند.

مجیب خلوتگر رییس اجرایی دفتر نی، امروز در یک نشست خبری و ارائه گزارش این نهاد در کابل اظهار داشت که بیشترین خشونت ها در برابر بانوان خبرنگار و کارمند رسانه، خشونت های فزیکی و جنسیتی بوده است.

به گفته آقای خلوتگر، بیشترین قربانیان این خشونت ها به دلیل ممانعت خانواده و از دست دادن کار، در برابر خشونت ها خاموشی اختیار کرده اند.

بر بنیاد گزارش سالانه دفتر نی، در سال روان میلادی بیش از ۴۰۰ مورد خشونت در برابر خبرنگاران به ثبت رسیده که از این میان، ۱۴ مورد قتل، ۲۳ مورد جراحت، ۴۳ مورد لت وکوب و ۳ مورد بازداشت موقت ثبت دفتر این نهاد شده است.

افزایش ناامنی در بخشی از مناطق کشور، دلیل افزایش خشونت ها در برابر خبرنگاران و کارمندان رسانه های کشور خوانده شده؛ اما بیشترین خشونت ها از سوی طالبان و سپس افراد دولتی بر خبرنگاران تحمیل شده است.

پیش از این هم، گزارشگران بدون مرز و برخی از نهاد های حامی رسانه های افغانستان، سال ۲۰۱۶ میلادی را مرگبارترین سال برای خبرنگاران افغانستان خوانده اند.

گزارشگر:  نصیراحمد “احمدی”